Nezařazené

Jíst zdravě za každou cenu?


Zdravě se stravovat – to jistě ano. Ovšem i zdravá výživa musí mít svoji vyváženost, čili nic se ani v tomto případě nemá přehánět. Zdravá strava musí být vyvážená a pestrá. Nepřehánět množství jídla, nejíst mnoho sladkého a tuků – to zná snad každý z nás. Bylo toho už napsáno mnoho a přesto spousta lidí se nechá ovládnout různými způsoby zaručeně zdravého stravování – až z toho paradoxně onemocní.
změna životního stylu

 
ORTOREXIE
Tento podivný název se týká posedlosti zdravým jídlem. Koho by napadlo, že zdravý život může být také nebezpečný a to až tak, že vám hrozí pobyt na jednotce intenzivní péče? Lékaři by však mohli vyprávět, do jakého extrému jsou někteří lidé schopni snahu stravovat se co nejzdravěji dovést.
Kdy si můžete zdravým jídlem zdraví poškodit?
Především tehdy, kdyžtělu nedodáte látky, které potřebuje ke správnému fungování. Za vážnými zdravotními problémy se pak skrývá porucha příjmu potravy, kdy člověk dochází k závěru, že nesmí jíst dokonce ani med, protože pochází od včel a to jsou přece živočichové. Někteří zase, než by pozřeli vejce, jedí raději potravinové doplňky. Filozofie veganů vede k podvýživě a ohrožení dětského vývoje. Extrémní přístupy ke zdravému stravování si může člověk sám postupně vypěstovat. Ve zvýšené míře hrozí výživovým poradcům, baletkám, modelkám nebo sportovcům.
listy na talíři
Pochopitelné obavy a nejistoty
Na různých webech a diskuzích nám radí, jak se máme stravovat. Jsme varováni před potravinami, které se objevují v supermarketech a jenž obsahují látky, poškozující naše zdraví. Na dálku se dělají různé rychlé diagnózy a doporučení, např. jídelníček podle data narození. Není se co divit, že člověk znejistí a z obavy o svoje zdraví se začne vzdávat svých oblíbených jídel a vůbec jej myšlenky na jídlo začnou zaměstnávat na dlouhé hodiny.
Proto:zásady zdravé výživy dodržovat, ale jen s rozumem!