Skutečně neera detox funguje?

Není pochyb o tom, že většina z nás se chce o své tělo starat co nejlépe, aby dlouho vydrželo v optimální kondici. K tomu používáme nejrůznější prostředky. A jedním z nich jsou i očišťovací kůry, jako je například neera detox. K čemu slouží?

Jeho původním účelem je odstranění nejrůznějších škodlivých látek a toxinů, které se nám nahromadily v játrech a ledvinách. Doporučuje se zejména na jaře, jako plán očisty po zimě. Díky němu svému tělu ulevíme, a naše ledviny a játra nám poděkují.

detox1

Obvykle se skládá ze speciální směsi bylinek a čajů, případně v kombinaci s půstem či lehkou stravou, složenou primárně z ovoce a zeleniny, která má mít údajně očišťující účinky.

To vše zní samozřejmě velice dobře. Musíme se však ptát, zda to takto skutečně funguje. Nejprve si vezměme ony orgány, kterých se to týká, tedy ledviny a játra. Zde je pravda, že obojí slouží jako svého druhu čističky, přes které prochází krev a zbavuje se tam odpadních látek, které cestou po těle nasbírala. Je samozřejmé, že tato funkce je pro správný chod našeho těla nezbytná.

detox2

Ovšem druhá část už tak dobrá není. Játra ani ledviny totiž tyto nastřádané odpadní látky nezadržují, nýbrž se jich promptně zbavují a nakonec odchází ven močí či stolicí. Není tedy třeba je od ničeho čistit, neboť to dělají samy. A nic, co jíme, jim v tom nepomůže.

Je samozřejmě pravda, že správnou stravou jim můžeme jejich práci ulehčit. Pokud budeme jíst potraviny, kde bude méně odpadních látek, které musí filtrovat, pak je jasné, že budou v lepším stavu, než když budeme jít potraviny, které jsou na ně bohaté. Ovšem toto bychom museli dělat celoročně. Krátkodobá změna například po dva týdny na jaře, kdy se „detoxikujeme“, jim nijak nepomůže.

Proč se tedy prodávají nejrůznější detoxikační přípravky? Právě proto, že si je lidé kupují. Věří reklamám či podléhají módním trendům a snaží se své tělo detoxikovat. Bohužel, jak již bylo řečeno, to nemá žádný účinek.