Co dělat, když váš příjem na půjčku nestačí?
Pokud právě vy pátráte po vhodné hypotéce bez dokládání příjmů, tak byste měli vědět, že ve skutečnosti vám bez ověření vašich příjmů půjčku nikdo nedá. Každý věřitel, který by něco podobného podniknul, riskuje, že tak přivede do nemalých problémů nejen vás, ale také sám sebe.
Nicméně pravda je, že názory na to, jaký příjem je pro přidělení úvěru dostatečný, se liší.
Nejpřísněji nastavená kritéria mají v tomto ohledu klasické bankovní domy. Vaši bonitu si prověří opravdu pečlivě, a nejen to. Každý příležitostný příjem je pro ně rizikový, protože může rychle pominout, takže vám jej neuznají. A ještě navíc z toho, co pravidelně získáváte, ukrojí nemalý kus na pravidelné výdaje, a to paušálním způsobem, aniž by se kdokoli zajímal o to, jak vysoké vaše konkrétní výdaje jsou.
Pokud stojíte o individuální přístup a řešení situace šité na míru vašim potřebám, obraťte se s žádostí o půjčku na nebankovní společnost. To platí jak v případě, kdy máte zájem o podnikatelskou půjčku, tak v případě spotřebitelského úvěru.
Jestliže prokážete, že je váš konečný příjem po odečtení pravidelných výdajů dost vysoký na to, abyste z něj mohli půjčené peníze i s úroky splácet, úvěr máte v kapse.
Ovšem počítejte s tím, že za každou nebankovní hypotéku se musíte zaručit nemovitostí v odpovídající hodnotě. Ať už to bude třeba vaše chata, garáž anebo podnikatelské nebytové prostory, je potřeba, aby svou hodnotou odpovídaly částce, o jakou máte zájem.
Nicméně nebyla by to nebankovní hypotéka, kdyby zde nebylo ještě nějaké záložní řešení pro ty, kdo se ocitli v opravdu složité životní situaci:
Takže všichni ti, kdo mají svůj příjem příliš nízký, mohou situaci vyřešit s pomocí spoludlužníka, který se za ně zaručí svým vlastním příjmem.
A všichni ti, kdo žádnou nemovitost nevlastní, mohou přizvat spolužadatele, který se za jejich půjčku zaručí svým vlastním nemovitým majetkem.