Dřevěná podlaha do každé místnosti

Mezi současné trendy patří stejná podlaha ve všech místnostech. Sjednotí celkový prostor bytu a stane se dominantou, které se bude přizpůsobovat ostatní zařízení. Lze ji ale použít skutečně do všech místností?

dřevěné parkety

Při výběru podlahy je třeba přemýšlet nad interiérem jako celkem – musí se s ní sladit barva stěn, nábytek, dveře a vše ostatní. Pokud ale nevíte, jak bude interiér vypadat, vsaďte na neutrálnost dubu, který se dá kombinovat s jakýmkoliv stylem i materiálem. Lze použít i další dřeviny, u těchto ale už je potřeba vědět, jak bude vypadat zbytek interiéru. Buk je světlý, ale časem ztmavne, třešeň je červená, jasan nažloutlý, ořech tmavý, ale postupem času svou barvu mění, smrk je světlý, borovice je světlá a zabarvená dožluta, má výraznou kresbu.

Vzhled ovlivní také to, zda se jedná o hladká prkna nebo prkna přírodní. Hladká prkna dodávají klidný a elegantní dojem, zatímco ty přírodní, plné prasklin a suků, dodávají rustikální dojem.
místnost ze dřeva

Je lepší tmavá nebo světlá podlaha? Tmavá sice pohlcuje světlo, ale vytváří útulnou atmosféru. Světlá zase odráží světlo a dává tak pocit prostornosti. Při výběru tedy budou rozhodovat rozloha prostor a orientace na světovou stranu. Tmavé dřeviny se hodí do místností menších rozměrů, orientovaných na sever.

Dřevěná podlaha se hodí do všech místností. Do některých více, do některých méně, ale může být skutečně všude, koupelnu nevyjímaje. Musí se zde ale použít dřeviny, které se do vlhkých prostor hodí. Těmi jsou exotické nebo tepelně upravované dřeviny. V kuchyni také nepatří mezi běžné materiály, protože je zde vyšší riziko pádu věcí, znečištění či působení vody. Volí se zde proto tvrdší dřeviny, které jsou nalakované, aby se z nich daly nečistoty snadno odstranit.
strom - buk

Tvrdost dřeva se určuje na Brinellově stupnici. Nejtvrdší jsou exotické dřeviny jako merbau či jatoba s hodnotou 7. Z našich dřevin patří k nejtvrdším jasan (tvrdost 4,1), poté buk (3,8), dub (3,7) nebo ořech (3,1). Laik tvrdost nepozná během chůze, ale podle toho, že když něco upadne, nevytvoří to důlek, který by se u měkkých dřevin objevil.