Jednoduchost, čistota, elegance

Hlavní podstatou skandinávského stylu bydlení je jednoduchost, vzdušnost a světlo. Typickými prvky jsou velká prosklená okna, která do prostoru vpouští dávku denního světla.

Záclony jen zbytečně uzemní prostor a celkově nepůsobí dostatečně vzdušně. Pryč s nimi! Raději je nahraďte roletou, kterou po setmění jednoduše zatáhnete. Přes den se ale nikde neplete a působí skrytě.
jednoduchý a prosvětlený prostor obývacího pokoje

Důležitým prvkem jsou živé pokojové rostliny. Čistí vzduch a do interiéru vnáší čistotu, přírodu a svobodu. Existuje řada rostlin, o jejichž údržbu není nutné přehnaně dbát. Skvěle k tomuto poslouží netřesky. Jsou nenáročné na vodu a stačí je zalévat jen párkrát do měsíce. Milují světlo, což právě u tohoto způsobu bydlení není žádný problém. Jsou navíc velmi pěkné v rámci estetické stránky věci.

Při vybírání nábytku raději sáhněte po dřevěném masivním nábytku. Ve Skandinávii je dlouhá a tuhá zima, skleněný i chromovaný nábytek by nezahřál. Dřevo váš byt zútulní a působí příjemně nejen na dotek, ale i psychicky.

V barevnosti převládá jednoduchost, světlé odstíny barev. Nejčastěji bílá, šedá, béžová. Na škodu není občas tuto jednoduchou skladbu barev rozbít výraznějším kouskem. Například barevný koberec, polštáře, doplňky nebo samotný kus nábytku.

Pro prosvětlení prostoru pomohou i zrcadla a velká visací světla. Při rekonstrukcích vašeho bytu nedělejte zbytečné příčky či tmavá zákoutí, prostor to ztemní a ztrácí svou praktičnost.
barevné dekorace

Skandinávský styl bydlení je oblíbený po celém světě. Je totiž praktický, jednoduchý a zároveň elegantní. Vrací se k přírodním materiálům. Je silně minimalistický a tím působí vzdušně. Všeobecně se v méně zaplněném prostředí lépe dýchá a tím pádem i lépe žije.

Dnes je dosáhnutí tohoto způsobu zařizování bytu velmi jednoduché. Největším distributorem nábytku a doplňků založených na skandinávské podstatě jsou obchody řetězce Ikea, které máme v České republice hned čtyři. V Praze na Černém mostě a Zličíně, v Brně a v Ostravě.