Nezařazené

Fretka jako domácí mazlíček

Fretka je jedinou domestikovanou šelmou z čeledi lasicovitých. Ve volné přírodě bychom ji ale dnes už hledali těžko. Nepřežila by. Dnešní fretky jsou velmi společenské, přítulné, ale jako daň za to potřebují dostatek naší pozornosti i prostoru k vybití energie. Není to pes ani kočka, ale prostě fretka – osobité zvířátko se svými potřebami, které je nezbytné před koupí dobře zvážit. 

fretka

Co jí fretka?
Fretka je masožravec, což by nemělo nikoho překvapit. V dnešní době je nejjednodušší kupovat kvalitní fretčí granule, které obsahují vše, co fretka pro správný vývoj a plnohodnotný  život potřebuje. Nepohrdne ale ani kouskem ovoce, zeleninou, vajíčkem, tvarohem nebo sýrem. Přístup k potravě by měla mít neustále, protože má velmi rychlý metabolismus.
 
Co všechno bude potřebovat?
·         Fretka potřebuje ke svému spokojenému životu dostatek pohybu. Chovat by se tedy měla v prostorné voliéře o minimálních rozměrech 1,5 x 1 x 17 m. Na dno není potřeba dávat žádnou podestýlku, protože často fretkám působí zdravotní potíže.

relax
 
·         Kromě misky a napáječky je nezbytné pořídit uzavřený a pratelný pelíšek nebo tzv. hamak, běžně dostupný v chovatelských potřebách.
 
·         Fretky jsou čistotné, když je k tomu naučíte, takže speciální záchod klidně i kočičíje velmi vhodný, a to nejen ve voliéře, ale i v místnostech, kde se fretka pohybuje.
 
·          Zapomenout byste rovněž neměli na různé hračky. Fretky jsou zvídavé a bez hraček by se ve vaší nepřítomnosti nudily. S velkou oblibou si hrají například s plyšáky.

zvíře
 
Kolik času bychom ji měli věnovat?
Má-li být fretka zdravá a mazlivá, musíte se jí každý den věnovat, hrát si s ní, trávit s ní čas. Zároveň by alespoň 4 hodiny denně by měla mít možnost volného pohybu mimo voliéru, aby vybila nadbytečnou energii. Pokud ji to neumožníte, nemůžete se potom divit, že bude divoká, nezvladatelná a možná i kousavá. Jestliže tedy nemáte dostatek času, raději si fretku nepořizujte. Je to náročnější mazlíček než kočka. Jste-li ale srozuměni se všemi jejími nároky, a přesto chcete do chovu tak úžasného zvířátka jakým fretka bezpochyby je jít, tak hurá na to. Rozhodně se s ní nudit nebudete.