Nezařazené

Je čas na domácí sazeničky

Mezi letničky, které potřebují dostatečně dlouhou dobu předpěstování, patří například krásné pelargónie množené ze semen. Předpěstování je vhodné většinou když potřebujeme nebo chceme desítky rostlin, jako jsou muškáty, protože by se nákup již vzrostlých sazenic prodražil. Velké balkony nebo terasy každý rok zdobí nádherné množství barevných květin. Také na zahrádky vhodné papriky a celer, kterým dlouho trvá vyrůst, můžeme začít sázet již nyní. Mezi dalšími jsou květák, kedluben, brokolice, cibule i rajčata. Jaké jsou podmínky pro začínající výsadbu?

sazeničky v květináčích

V první řadě je na místě vybrat vhodné osivo, nejlépe mořené. To je pro předpěstování vhodnější než to přírodní, hodící se pro přímou výsadbu. Zdravé a silné sazenice budou plodit dobrou sklizeň, začneme-li s předpěstováním ve vzdušném substrátu. Kvalitní substrát nemusíme moc přihnojovat, má výživu pro semena akorát. Až teprve přepichovaným zakořeněným rostlinám můžeme přidat tekuté hnojivo. Je nutné ale dodržovat správný interval v rozmezí deset až čtrnáct dní. Hnojivo by mělo být se sníženým obsahem dusíku. Klíčíme-li semena salátů nebo okurek, je třeba mít teplotu vyšší, kolem 22 stupňů. Naopak paprikám svědčí teplo kolem 18 stupňů. V panelákovém bytě je vhodné, pokud máme balkon, přes den nechávat sazeničky venku, na noc je uklidit třeba do chodby. Zálivku volíme méně, ale častěji. Ideální je déšť nebo do rána odstátá voda z kohoutku. Pokud semenům nebo rostlinkám zálivky dopřejeme více, mohou se vyplavit nebo uhnít. Nakonec se dostáváme ke světlu. Bez něj by rostlinky nevyrostly. Zimní sluneční paprsky mají jinou sílu a dopad než ty letní, takže se nebojme jižního okna. Jako pomůcku k silnějším paprskům můžeme použít karton potažený alobalem a umístěný za výsevním truhlíkem, protože bude odrážet světlo na rostlinky.
dvě jahody

Jak na to? Truhlíky naplníme substrátem určeným pro výsev, povrch je dobré srovnat a přimáčknout. Semen bychom neměly dávat moc na jedno místo. Raději zvolíme řidší výsev, aby se nám rostliny pak dobře přepichovaly. Lehce semena zalijeme a vrch překryjeme prosátým substrátem. Přepichování se provádí až po vývinu děložních listů rostliny. Hlavní kořínek uštípneme, aby rostlinka měla sílu na růst a přepíchneme ji do malého květináčku. Nesmíme zapomenout, že zdravá sadba má pružný a silný stonek, krásné zelené listy a silné kořeny.