Nezařazené

Masožravý papoušek

Papoušci patří mezi nejinteligentnější zvířata. Mnozí je považují za velmi roztomilé a to je ostatně důvod, proč si je lidé pořizují.
Ale existují papoušci, kteří mají do roztomilých veselých kašpárků hodně daleko. Spíše mají pověst krvelačných bestií. Je to tak. Na Novém Zélandu žijí papoušci, kteří zabíjejí ovce a představují tak noční můru farmářů.
Nestor Kea
Velcí jsou asi jako naši havrani, jsou zbarveni do olivové zeleně s nápadně červenou spodní stranou křídel. Mají zahnutý zobák, který je ostrý jako dýka. Tito papoušci žijí především v horách v nadmořské výšce 1 500 – 2000 m nad mořem. Zdržuje se především na skalách. Tento papoušek se jmenuje nestor kea.
Jedná se o masožravého papouška, který se živí hmyzem, malými ptáky a napadá také nemocné a slabé ovce. Ovce neumírají hned po napadení, papoušek nemá zájem je zabít. Vyjídají tuk z oblasti ledvin a ubohé ovce umírají obvykle na následky infekce.
horský papoušek

Nenáviděn i milován

Farmáři je samozřejmě velmi nenávidí. Kdykoli našli mrtvou ovci ve svém stádu, přičítali to masožravému papouškovi kea. Proto začali tyto papoušky ve velkém střílet.
V současné době se z tohoto důvodu ocitli na listině ohrožených zvířat. Od roku 1986 novozélandská vláda zakázala odstřel papoušků a doporučila farmářům, aby chránily záda ovcí speciálními pokrývkami, které papouščí zobáky neroztrhnou.
Jinak jsou ale papoušci velmi oblíbení. Zvláště turisté si je velmi oblíbili a často jim poskytují potravu. I tito papoušci jsou totiž velmi inteligentní a komunikativní.
Pokud byste se s tímto druhem papoušků chtěli seznámit, máte příležitost v těchto zoologických zahradách: Brně, Zlíně a Liberci.
novozélandský papoušek
Tito papoušci se chovají v zajetí poměrně zřídka, ale jeho chov není zase takovou výjimkou. Je velmi otužilý a vyžaduje hodně podnětů, jinak je schopen voliéru rozebrat. Je opravdu velmi inteligentní. Pokud je chován v zajetí, doporučuje se, aby bylo chováno více kousků pohromadě, aby se navzájem mohli stimulovat.
Cena tohoto papouška není rozhodně zanedbatelná. Pokud byste si ho chtěli pořídit, počítejte zhruba s částkkou 80 000 korun.