Nesmrtelný turek

Znáte to, bez svého „životabudiče“ si prostě den nedokážete představit. Natož ten pracovní. A po „obídku“ v neděli? Ta nezaměnitelná vůně linoucí se celým obývákem, tu z žádného automatu nedostanete. Možná i pro tyto důvody se zalévaná mletá pražená káva, tedy po domácku „turek“, drží zuby nehty svého místa na slunci. Je s námi stále i navzdory oblíbenosti zbývajících druhů kávy a dalších nápojů jí příbuzných.
„turek“ vedle laptopu
Různé druhy těch instantních, espress, dále třeba cappuccino, ristretto, moccacino a jiné – ani takovéto lahodné moky klasického „lomcováka“ z lógru nedokázali zatím porazit. Porážkou je myšleno vystrnadit ho z nabídky prodejen, restaurací, kaváren a barů, samozřejmě. I zde platí, že poptávka určuje nabídku.
detail šálku turecké kávy
A tak ho zřejmě nic porážet nebude, „lógráč“ tu byl, je a hodně pravděpodobně bude i nadále. Baristé, mistři přes přípravu kávy ho na milost nevezmou asi také nikdy, to spoustě Čechů ale vrásky nepřidělá. Jeho pití nezabránil ani léta rozšířený názor, že právě tato zalévaná vzpruha je víc zdraví škodlivější než druhy ostatní. Odborníci vesměs takové stigma popírají, a to i na základě vědeckých bádání. Například studie Vysoké školy chemicko-technologické jasně říká, že způsob její přípravy nemá na obsahové složení vliv. Antioxidanty, kofein a ostatní látky zůstávají poměrově vždy stejné, ať už zvolíme za styl přichystání ten nebo ten. Obsah látek je závislý na odrůdě, jinak je pořád stejný a psychostimulační účinky taktéž.
stůl s připravenou tureckou kávou
Další pozitivním závěrem ze zmíněného bádání je fakt, že v žádném ze zkoumaných způsobů přípravy, respektive jejich dopadů na nápoj samotný, se nedá „kafe“ označit za vyloženě zdraví škodlivé. Naopak, obecně je známé jako velký rezervoár antioxidantů, kteří jsou užitečnými bojovníky s infarkty, mozkovými mrtvicemi, rakovinou či s ischemickými srdečními chorobami. Nenechte si tedy zkazit chuť ani nadále a zalévejte dál.