Co je to úniková hra

Není pochyb o tom, že lidé si rádi hrají. A nejen děti. Jako jednomu z mála živočišných druhů nám touha po hrách vydrží i jako dospělým. Tím se řadíme k ostatním inteligentním tvorům, jako jsou psi, kočky nebo například kytovci.

Samozřejmě primární účel jakékoliv hry je připravit nás bez rizika na budoucí situace. Děti při tom obvykle napodobují vzorce chování, které vidí u dospělých a o kterých si myslí, že by mohly fungovat. Můžeme to pozorovat, když si hrají například na prodavačku.

unikovka1

Je však jasné, že dospělí mají raději poněkud komplexnější a složitější hry. Něco, u čeho musí buď přemýšlet, nebo zapojit svou fyzickou zdatnost, případně obojí. Potřebují výzvu. A je samozřejmé, že firmy se tohoto trendu chytly a jsou ochotny (samozřejmě za peníze) toto vše poskytnout.

Jedním z výsledků je i úniková hra https://www.enigmaescape.cz/, což je u nás poměrně nový koncept. O co se jedná? Člověk či častěji skupina lidí se pokouší odněkud, nejčastěji ze zamčené místnosti, uniknout. K tomu musí vyřešit nejrůznější hádanky, najít schované klíče.

Tyto hry mohou být jak přímo fyzické, kde jste skutečně zamčeni do nějaké místnosti a máte určitou dobu na to, abyste se odtamtud dostali. Obvykle bývají tyto i tematické, kdy můžeme mít například únikovou hru ve stylu Harryho Pottera, kdy řešíme hádanky spojení právě s tímto fenoménem.

unikovka2

V poslední době se však objevila i karetní obdoba únikových her. Ta sice není tak poutavá, neboť nejste skutečně nikde uvězněni, pouze sedíte u stolu. Avšak na druhou stranu, nemusíte nikam chodit či jezdit a navíc situace, do kterých se dostanete, mohou být mnohem nebezpečnější, neboť pouze, podobně jako u hry Dungeons and Dragons, jen říkáte, co vaše postava udělá. Cíl je zde však stejný – dostat se na konec příběhu v daném časovém limitu.

Je jasné, že únikové hry nejsou ani zdaleka pro každého. Avšak věřím, že by si zasloužily větší popularitu, než dnes mají. Pokud se totiž správně připraví, mohou být skutečně zábavné.