Nezařazené

Pes nejlepší přítel člověka aneb jak je to s průkazem původu?

Ať už se jedná o vaši volbu, nebo na základě hlasování rodinné rady bylo rozhodnuto o pořízení si psa, nadchází fáze výběru štěněte, tj. od jakého chovatele a z jaké chovatelské stanice si chlupatou kuličku odvezete. A pro mnohé nastává svízel, kdy při pročítání množství inzerátů se ztrácejí a stávají bezradnými s různými pojmy. Zejména poslední dobou jsou mnohdy „množírny“ přisuzovány každému psovi bez průkazu původu. Neoprávněně!
 malý pes v košíku
 
Jak se tedy orientovat ve zkratkách a pojmech?
 

  1. Pes bez PP (průkazu původu) – jedná se o zvíře, které zkrátka nemá průkaz původu, nebo jeho rodiče průkaz původu mají, ale nebyli uchovněni (stačí, když tak není u jednoho rodiče). Pes bez průkazu původu může disponovat nejen vrozenou genetickou vadou, o které prodávající vás nemusí informovat, neboť mu jde o finanční zisk. Komu jde skutečně o chovatelství a prestiž jeho chovu i vrhu štěňat, má feny i psy uchovněny a prodává štěňata zásadně s průkazem původu. U psa bez PP nemáte jistotu, že vám vyroste ze štěněte plemeno, které jste si vybrali a za tímto účelem i pořídili, rovněž u psa bez PP nemusí zcela odpovídat povaha typická pro konkrétní rasu.

 štěně jack russell

  1. Množírna – je spíše pojmem, především se jedná o týraní zvířat, množení psů pro peníze, převážně se jedná o zvířata žijících v nevyhovujících podmínkách, zejména v klecích, feny rodí neustále štěňata, stav feny i štěňat je většinou žalostný, štěňata jsou nabízena k odběru dříve, než je adekvátní. Kupující je klamán o stáří i zdravotním stavu štěněte. Feny slouží doslova a do písmene jako slušný zdroj příjmu pro daného množitele.

 výstava psíků

  1. Pes s PP – aneb proč je jasnou volbou pes s průkazem původu? Průkaz původu je pro psa rodným listem, kde jsou uvedeni jak rodiče, tak i jeho předci. Průkaz původu je garancí, že si pořizujete zdravé štěně, povaha odpovídá dané rase psa. Se psem můžete chodit i na výstavy, nebo se zúčastnit soutěží, kde je podmínkou právě pes s PP. Při pořízení obdržíte i kupní smlouvu a chovatel vám rád, nejen ze začátku, pomůže i poradí. Někteří chovatelé nabízejí i pohlídání psa v případě vaší dovolené apod. Avšak i zde je vhodné dát na doporučení a pečlivě vybírat.