S kalkulačkou a přesto bez kalkulačky

Rádi byste porozuměli vaši výplatní pásce, kterou zrovna držíte v ruce a čísla se vám míhají před očima? Hrubá mzda, čistá mzda, dobírka, zdravotní a sociální pojištění, daňové zvýhodnění na dítě, jeden pojem lepší než druhý a jak tomu máte rozumět? Jak se jen v tom vyznat? Váš vedoucí na vás nemá čas a mzdové účetní se stydíte zeptat, že byste jejímu vysvětlení stejně nerozuměli?

S námi si s výpočtem čisté mzdy poradíte hravě, respektive s naší kalkulačkou čisté mzdy. Za prvé je nutné vědět, kolik činí vaše hrubá mzda. Na letošní výplatní pásce to bude zpravidla nejvyšší částka. Je to souhrn všech složek mzdy, například základní časová nebo úkolová či měsíční mzda, veškeré příplatky ze zákona, které zaměstnavatel musí dodržet, náhrady mezd za čerpání dovolené, „paragrafy“ – lidový název pro celodenního lékaře, odměny a prémie a další.

česká měna

Pak je dobré vědět, zda uplatňujete slevu na poplatníka – to je na vaši osobu a slevu na děti. Obě slevy můžete uplatňovat měsíčně nebo jednou ročně, ale obvyklé je, že ji uplatníte měsíčně a zvyšujete si tak svou čistou mzdu, potažmo dobírku již v průběhu roku.

Slevu na děti můžete uplatnit u zaměstnavatele pouze v souladu se zákonem. Pro doplnění uvádíme, že správný název pro slevu na dítě je – daňové zvýhodnění na dítě a podle počtu dětí se postupně navyšuje až do maximálního počtu tří dětí, pak zůstává ve stejné výši jako na třetí dítě. Dokonce můžete i díky většímu počtu dětí a nižší mzdy (která ale musí mít určitý limit), dosáhnout na daňový bonus, což je jakýsi „bonus“ od státu, který vám připluje přímo do dobírky a navýší ji tak.

kalkulačka mzdy

Nic sami nemusíte počítat, zapomeňte na klasickou kalkulačku, blok i tužku a údaje, které budou potřeba a které jsme vám již nastínili, zadejte do našeho kalkulátoru čisté mzdy. Pak už stačí jeden jediný klik a naše kalkulačka vám naprosto přesně vypočte v jednom okamžiku, kolik činí vaše čistá mzda. Naprosto bez námahy a dalších znalostí. Přesně, jednoduše a snadno.