Nezařazené

Solná pláň Salar de Uyuni

V Bolívii se nachází solná pláň Salar de Uyuni. Tato oblast je velice rozlehlá. Na pláni vyrůstají překvapivě veliké kaktusy, kterými je přímo poseta. Dále zde uvidíte zvláštní homole a zejména bílý plášť, kterým je tato rozlehlá oblast přikrytá. Vítejte na největším solném území na planetě. Jen pro představu, tato bílá pláň Salar de Uyuni se táhne v rozloze 10 582 km². Její oblast se rovná rozloze celého našeho Středočeského kraje. Abyste se k pláni dostali, je třeba vyšplhat do výšky až tří tisíc šest set padesát metrů nad mořem. A potom už vás čeká místo sněhu pouze sůl.
modelka v písku

Kde se tu vzala?

Přibližně před čtyřiceti tisíci lety se na místě, kde se pláň nachází, rozkládalo obrovské jezero. To však postupem času vyschlo, a namísto něho zde zůstaly dvě solné pláně. První z nich je Salar de Uyuni a potom menší solná pláň Salar de Coipasa, která má rozlohu pouhých dva tisíce dvěstě osmnáct kilometrů čtverečních.
národní vlajky

Zrcadlová pláň

Výška vrstvy soli na pláni Salar de Uyuni vás možná překvapí. Pohybuje se totiž mezi dvěma až dvaceti metry. Sůl na samotné pláni si vytváří nejrůznější obrazce, které připomínají například včelí plásty, homole anebo krystaly. Jakmile však zde v oblasti zaprší, tak se ze solné pláně stává největší zrcadlo na světě.
odraz mraků

Život je všude

Překvapivé je, že takovéto přesolené místo je také plné života. Na solné pláni vyrůstá veliké množství kaktusů a dokonce si tady každý rok v listopadu staví svá hnízda tři druhy jihoamerických plameňáků. Pláň Salar de Uyuni je právě proto velikým lákadlem pro turisty. Dokonce zde byl vybudován hotel, který je celý, včetně vnitřního vybavení, postavený ze soli. V současnosti se v něm nachází muzeum.
V této oblasti se překvapivě těží sůl. Pláň sama o sobě těžbou soli zatím příliš netrpí. Problémem je, že pod takovouto solnou krustou se nacházejí velké zásoby lithia. A jeho těžba by solnou pláň nejspíše zničila.